Dela nyhet
Arbetsdag 16 juli klockan 10-cirka 16
12 jul, 11:07 0 kommentarer
Söndagen den 16 jul har vi en gemensam arbetsdag samtidigt som ett gäng också städar stränder.
Under arbetsdagen så snyggar vi upp vår anläggning inför det stora eventet Nordic Veteran Championship 21-23 juli. Målet är att anläggningen ska vara i dess bästa skepnad vid kommande event.
Vi städar skjuthallarna, ser till att rensa ogräs och fixar till alla tavlor. En lista över de uppgifter som ska fixas finns från lördag i klubbstugan varför de som inte kan under söndagen kan fixar de punkter som står där andra dagar.
Samtidigt kommer vi att ha gäng som städar stränderna, denna gång främst på Hönö sträckan Hönö Röd förbi Pinan till Hönö Hedens hamn.
Det blir lunch för alla som deltar under aktiviteterna på söndagen. Ungdomar som är med och städar stränder delar på en större ersättning.
Meddela gärna till undertecknad på mobil 0705-18 32 33 att du kommer så att vi kan planera arbetsfördelningarna.
Alla är välkomna!